Rozwiązanie jest całkiem proste: należy przenieść punkt ciężkości z ochrony przed atakami na zabezpieczenie danych. Koncentrując się na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim danym, można szybko zniwelować skutki ataku i walczyć ze złośliwym oprogramowaniem u źródła. Dziś podajemy 5 wskazówek, jak rozbroić hakerów!
Gromadź i chroń dane: musisz mieć pewność, że ochrona danych obejmuje każdego użytkownika, każde urządzenie i każdy plik w firmie. Dopiero wtedy można mówić o prawdziwym zabezpieczeniu danych. Rozwiązania w tym zakresie muszą być niezależne od błędów użytkowników i nie mogą spowalniać pracy, bo pracownicy zrobią wszystko, by je obejść.
Nie obawiaj się ataków: ransomware nie wydaje się aż tak straszny, jeżeli posiadasz aktualne kopie zapasowe swoich danych. To narzędzie, które pozwala firmom szybko i skutecznie odzyskać ciągłość pracy po ataku.
Opracuj strategię przywracania danych: sama ochrona to jeszcze za mało. Bardzo istotne jest to, jak szybko i łatwo możesz te dane odzyskać. Jak wskazują badania, większość firm nie testuje skuteczności swoich zabezpieczeń. To błąd, bo sprawne przywracanie danych to jedyny sposób na uniknięcie płacenia okupu.
Nie płać okupu: nawet niewielkiego. Płacąc dajesz przestępcom sygnał, że firma nie jest dostatecznie zabezpieczona, więc narażasz się na ponowne ataki. Ponadto nigdy nie masz pewności, że przestępcy będą mogli i chcieli odszyfrować dane
Nie daj się pokonać hakerom. Odpowiednio chroniąc dane i nie płacąc przestępcom przyczyniasz się do spadku opłacalności tego biznesu.